Jaké to je závodit na Havaji?

Naše ambasadorka Klára Černá se začátkem prosince zúčastnila velice prestižního závodu na Havaji. Konkrétně se jednalo o MS v terénním triatlonu XTERRA Hawai'i Island. Už jen samotná návštěva Havaje musí být skvělý zážitek, představte si ale, že navíc obsadíte 4. místo! Trochu jsme Kláru vyzpovídali...

 

 
 
Ahoj Kláro, můžeš se nám na úvod trochu představit a říct nám něco o sobě?

Ahoj všem, jsem pracující 31letá energická sportovkyně, co ráda cestuje a nesnese stereotyp. Nějakou dobu jsem žila v zahraničí a nakonec jsem se usadila v České republice, kde mi ke sportu chybí jen moře.

 

Proč sis vybrala zrovna triatlon a jak dlouho ho děláš?

Triatlon si vybral mě. Pocházím z cyklistické rodiny, ale aktivněji jsem na kole začala jezdit až po vysoké škole. První amatérský triatlon jsem si zkusila, když mi bylo asi 19 let, ještě na trekovém kole. Pak jsem absolvovala několik menších terénních triatlonů a ve 29 letech jsem si pořídila první silniční kolo a začala se rozhlížet po silničních triatlonech na poloviční distanci. To mě úplně pohltilo a začala jsem trénovat s trenérem, což přináší výsledky. No a s jídlem roste chuť i motivace.

 
Co ráda děláš, když zrovna neplaveš, nejedeš na kole a neběháš?

Ono pak už, když jste pracující, toho času moc nezbývá. Snažím se trávit hodně času v přírodě i bez těchto třech disciplín. Cestuju po ČR i mimo. Taky ráda jím a poslední dobou i vařím a peču – k tomu mě přivedl covid.

 

Máš v životě a ve sportu nějaký svůj vzor? Někoho, kdo tě inspiruje?

V životě je to můj táta, který mě ke sportu přivedl, ale teď už mě nestíhá. Ve sportu se to mění, ale aktuálně dost sleduju Kristinu Maki a Floru Duffy, která je šestinásobnou vítězkou Xterry na Havaji.

 

Jak ses dostala na závod na Havaj?

Kvalifikovala jsem se v červnu 2021 na závodě v Prachaticích. Vůbec to však nebylo plánované. Týden před závodem odpadl známý, tak jsem si na sebe nechala převést startovné a po zkušební projížďce jsem doufala, že závod alespoň dokončím. Skončila jsem druhá v kategorii a dostala jsem certifikát s registračním kódem na Havaj. Nemohla jsem tomu věřit. Dlouho se nevědělo, zda se závod vůbec bude konat, a pak se to všechno semlelo tak rychle, že tomu vlastně stále nevěřím.

 

Havaj je známá pro svou krásnou přírodu – jaké to bylo, vystoupit z letadla právě tam? Přece jen je to obrovský rozdíl oproti České republice.

První, co pocítíte při výstupu z letadla, je samozřejmě větší horko a hlavně vlhko. První dojmy jsou jako být v USA. Až když se trochu projedete po ostrově, poznáte krásy Havaje. Příroda je tam úchvatná. Fascinoval mě oceán a jeho síla.

 

Měla jsi možnost užít si pořádně místní prostředí, nebo ses soustředila spíš jen na závod?

Před závodem jsem si prostředí užívala opravdu spíš ve vodě, na kole nebo při běhu, ale i to bylo super. Navíc jsme si projeli celý ostrov Maui autem v rámci regenerace. Bohužel jsem se nemohla tolik oddat místní gastronomii. Po závodě jsme dokonce přeletěli na druhý ostrov navštívit Pearl Harbor a známou Waikiki Beach.

 

Jak probíhal samotný závod? Bylo na tomto závodě něco, co ti vadilo, a naopak něco, co ti vyhovovalo víc?

Ze závodu se na poslední chvíli stal duatlon, a to z důvodu velkých vln. Na začátku jsme tedy místo plavání běželi. Když jsem přijela na Havaj a viděla ty vlny, v duchu jsem si říkala, že bych byla pro zrušení plavání. Ale když se to opravdu stalo, mrzelo mě to, i když je plavání moje nejslabší disciplína.  Jedete přes celý svět na MS v triatlonu, abyste nakonec závodili v duatlonu. Ale byla to jediná možnost. A i když se neplavalo, vody bylo dost. Ten den na Havaji rekordně pršelo a trasa kola i běhu vedla vodou a blátem. Byl to závod za extrémních podmínek, můj nejtěžší.

 

Jak si spokojená se svým výsledkem?

Vzhledem k těm podmínkám spokojená opravdu jsem, i když vím, že za „normálních“ podmínek by to bylo lepší. I když bramborové místo není oblíbené, na mistrovství světa ano. Jsem nadšená, že jsem měla tu možnost se účastnit.

 

Co si myslíš o produktech z udržitelných materiálů?

Jsem nadšená tou myšlenkou! V ČR neumíme recyklovat a využívat recykláty smysluplně a výroba hojně využívaného sportovního oblečení i dalších věcí je super!

  

BONUS: Jelikož jsi ambasadorka naší značky a našich produktů SILON wear, tak se tě musím zeptat: Jaký je tvůj nejoblíbenější produkt a proč?

Všechny jsou super, opravdu, trička teď nosím na každý trénink. Ale nedám dopustit na batoh. Vejde se do něj všechno – počítač i oblečení na trénink. A méďa je srdcovka – byl se mnou i na Havaji.